Две новини от фантастичния фронт в България от последните дни. Публикуваме прессъобщенията без съкращения. За публикация в сайта на сп. „Сборище на трубадури“ на информация за нови книги на българския пазар, новини, предстоящи и минали събития, свързани с фантастичното в невероятното и невероятното във всекидневното, изпращайте прессъобщения на редакционния ни имейл.
Инициатива на SciFi.bg и Цитаделата
Кои са любимите фантастики на българите за 2024 година?
Жанровете научна фантастика, фентъзи и свръхестествени хорър и драма може да не са най-разпространените у нас, поне в сравнение с други държави в Европа, Америка и Азия, но българските им фенове остават все така запалени, и то сред всички поколения.
През януари две от най-големите фантастични общности в България раздадоха своите награди за най-добрите творби и творци от изминалата година. Те отчетоха произведения от целия свят и спазиха традициите си да препоръчат най-харесваните от тях.
Онлайн списанието SciFi.bg пусна своите класации за най-добри филми и сериали за 12-ти път в историята си. Активните фенове в сайта поставиха „Дюн: Част втора“ на безапелационното първо място сред филмите. Шедьовърът на Дени Вилньов е впечатлил гласуващите с мащабното и зрелищно пресъздаване на емблематичната книга. На второ място е ужасът „Веществото“, който вече обира номинации и за най-престижните награди в САЩ, благодарение на дълбоките си социални коментари. На трето място пък е „Дедпул и Върколака“, който просто радва зрителите с препратките си към супергеройските филми от последните десетилетия и хумора си.
Сериалът на годината за SciFi.bg е „Тъмна материя“, който се излъчва по Apple TV+ и е адаптация на едноименната книга от Блейк Крауч. На само две точки от него се класира втори сезон на „Силоз“, който е достъпен за гледане в същата стрийминг платформа и също е екранизация на обичан роман. На трето място е класиран втори сезон на „Домът на дракона“, като много близо до него са класирани трети сезон на „Отвъд“ и дебютният сезон на Fallout.
Доста по-щедри и всеобхватни откъм награди и творби, включително български такива, са в Националния клуб за фентъзи и хорър „Цитаделата“. Те обявиха своите избраници на пищно събитие в Дом на културата „Средец“ за 24-ти път в историята си, като успоредно с това техни членове, приятели и партньори раздадоха фенски подаръци на гостите. Георги Чунев от издателство „Гени-Джи“ стана Преводач на годината, благодарение на своята работа по „Кристал от бури“ на Риана Пратчет. Той прие наградата и за Книга на годината, отредена за „Сърце от лед“ на Дейв Морис! Автор на годината пък стана сър Иън Ливингстън, легендарният създател на поредицата книги-игри „Битки Безброй“.
В категорията Аниме на годината отличието беше присъдено на сериала My Adventures with Superman. Доцент Искрен Иванов разказа повече за победителя, за китайската Black Myth: Wukong, станала Игра на годината, и най-вече за страховития хорър „Терифайър 3“, който спечели престижното отличие за Филм на годината.
Деян Милков стана Фен на годината и успоредно с това прие наградата на „Пърси Джаксън и боговете на Олимп“ за Сериал на годината. Сред звездите на вечерта несъмнено бе и писателят Дрейк Вато, който спечели наградата за Български автор на годината за романа си The Celestial Way и разказа повече за процеса по създаването му. Една от най-внушителните победи на вечерта бе за „Про Бук“, които спечелиха наградата за Издателство на годината.
Епичното фентъзи Dragon Mage на М.Л. Спенсър стана Международен хит на годината с най-добро процентно съотношение на гласовете, а Пол Атрейдски от „Дюн“ грабна отличието за Герой на годината с най-много гласове в абсолютна стойност. За Злодей на годината беше отличен Лонглегс от едноименния филм с Никълъс Кейдж. Наградата „Феникс“ за класика в жанра беше дадена на безсмъртния роман „Беглец по острието“ от Филип Дик. Неповторимият Любомир Николов-Нарви, който ни напусна миналата година, получи отличието Българска книга на годината за сборника книги-игри „Господарят на зверовете“ и „Трите камъка на съдбата“.
Така двете общности поощриха най-доброто както сред комерсиалните кино, телевизия и литература, така и сред независимите продукции в изкуствата. SciFi.bg и Национален клуб за фентъзи и хорър „Цитаделата“ остават активни и тази година, като ще продължат да се развиват и да популяризират фантастиката и нейните поджанрове за българската публика.
Източници:
https://scifi.bg/statii/naj-dobrite-fantastichni-filmi-na-2024-g
https://scifi.bg/statii/naj-dobrite-fantastichni-seriali-na-2024-g
https://citadelata.com/триумф-на-независимото-кино-и-литерат
Инициатива на ФендъмБГ
Изпратете свои предложения за наградите за фантастика Еврокон
За поредна година Инициатива ФендъмБГ организират процеса за избиране на българските номинации за фантастичните награди Еврокон!
Категориите са 16 и всеки може да предложи български творци и творби от фантастичния жанр. Част от категориите са за личности – писатели, художници, преводачи и други, докато в другите категории се номинират литературни произведения, детски книги, комикси, корици и илюстрации, представления, филми и т.н.
Всеки фен може да изпрати свои предложения, част от които ще преминат и във втория кръг – този на гласуване, отново от публиката. Колкото повече пъти е изпратена една номинация, толкова по-голям е шансът да премине за гласуване.
Двата етапа на избора на българските номинации се организират онлайн, на сайта на тазгодишните номинации:
https://fandombg.org/eurocon/2025
Номинирайте впhttps://facebook.com/fandombgorg/ечатлили ви български творби и творци до 26 февруари!
Повече информация може да намерите и във фейсбук страницата на Инициатива ФендъмБГ.