Агоп Мелконян със Сребрина Талева и Кир Буличов
Бележка от редактора: През 2005 г. Агоп Мелконян публикува в списание „Огледалото“ поредица от шест статии, които – една година преди смъртта му – разкриват новия простор в размишленията му на научен публицист. Докато за други издания продължава редовно да пише кратки информации за най-новото от науката и техниката и загатва в рамките на ограничения вестникарски стил за значението им като постижения или съблазън за човечеството, текстовете в „Огледалото“ изследват цивилизационното взаимодействие на знание, вяра, морал и ценности. Заради високата философска и нравствена перспектива, наред с характерните Мелконянови ерудиция, безупречна логика и ясна реч, тези статии са сред най-доброто от цялото му журналистическо творчество. (Из биобиблиографския сборник „Спомен за света на Агоп Мелконян“, ИК „Ерато-Арт“, 2008)
Сега предлагаме на нашите читатели две статии, излезли в списание „Огледалото“ съответно в брой 1 и брой 5.
Александър Карапанчев
Агоп Мелконян
Не задавайте въпроси на Бога!
статия
Има един съдбовен въпрос: природата ли задава въпроси на човека, или човекът сам си задава въпроси за устройството на природата и си отговаря на тях? Този проблем в края на краищата може да бъде трансформиран така: ако правилата във Вселената зависят от Бога, за какъв дявол ни е знанието? Вярата не е ли достатъчна? Това раздвоение започва още на ученическия чин. Защо „пи“ е 3,14, а не например 2,94? Защо светлинната скорост е около 300 000, а не около 500 000 км/сек? Когато зададете такъв въпрос на учителя, той ще се изчерви. Противоречието идва от самия процес на познанието: учат ни да мислим логично от невръстни, но никой не ни казва правилата на тази логика. Кой и защо е устроил света така, а не иначе? Ако попитате студент от богословския факултет за „пи“, ще ви отговори: „Така е решил Бог“. И за да покаже математическите си знания, ще добави думите на Лулий: „Бог е безкрайна сума от безкрайни съвършенства“. Което, разбира се, не е никакъв отговор на въпроса.
Светът около нас е изграден върху два напълно несъвместими принципа. Чашата с кафе винаги се изстудява, докато температурата съвпадне с околната. Заровеното зрънце обаче не остава зрънце, от него израства дърво. В голямата си част светът се движи към деградация, към разпадане, но странно защо част от него се съпротивлява на това. Парчето метал ще ръждясва, докато стане прах; от две слети микроскопични клетки обаче се появява пълноценен човек. Тогава ние имаме правото да се запитаме: защо са тия две съвсем противоположни логики, щом светът е сътворен от единен Бог?
Тези въпроси не дават мира на мислещата част от човечеството вече много векове. Едната логика е: „Не можем да обсъждаме решенията на Бога“. Другата е формулирана най-точно от Алберт Айнщайн: „Искам да разбера дали Бог е имал избор“. За ушите на праведния християнин думите на Айнщайн са кощунство.
Та кой друг, ако не Бог, е имал избор? Негова е Идеята, Негово е Действието. Физиците твърдят, че Бог не е успял да издържи изпита по термодинамика, вярващите отвръщат: „Защо да държи изпит, та нали той е измислил термодинамиката?“. В края на краищата се получава парадокс: учените задават въпроси, на които не могат да дадат отговор; свещениците имат отговори на въпроси, които изобщо не си задават. Те се докосват в само едно дълбоко убеждение: този свят е сътворен, при това съвършено, хармонично. Но с противоречива логика. Така се появява дуализмът, двойствеността в съзнанието. Физиците живеят в своя свят на абстрактни понятия и представи, ала повечето са дълбоко вярващи (едно преклонение пред величието на сътвореното). Теолозите не искат да пренебрегнат догматиката, но четат книгите на физиците, за да осмислят реалностите (отново преклонение пред величието на сътвореното). Те се докосват някъде, обаче не искат да го признаят. И това „някъде“ е Творецът.
Нека си признаем – стремителното развитие на знанието през последния век (от атомната физика до генетиката) разби на пух и прах всичките ни представи. Но без една – представата за Бога. Просто защото тя е „вън от играта“. Тя не може да бъде вкарана нито във формули и графики, нито във фанатично отричане на познанието. Тъжното е, че и двете страни си задават най-често напълно безсмислени въпроси. Хубавото е, че Бог въобще не възнамерява да им отговаря.
Агоп Мелконян с Мирослав Пенков в Крушовица (Софийско)
Знаем ли вярата,
вярваме ли в знанието?
статия
Живеем объркано и по своему страдалчески – двете релси на коловоза ни са тръгнали в различни посоки. Заменихме простата вяра в Бога като откровение с вносни ирационални истерии на лъжепророци, а знанието изхвърлихме на торището като недостойно да бъде идол. Откъде дойде тази неразбория?
Дълго потисканата ни вяра в Бога излиза на светлина, ала вижда пред храма целители, спасители, самозвани прорицатели и новопокръстени месии. Те замениха уединението на общението с Бога с карнавални спектакли и шамански ритуали в очакване на Чудото такова, каквото им е угодно. Довчерашните чавдарчета и септемврийчета днес лежат в дланите на Кришна или тръпно очакват Съдния ден, посрещат на летището новите светии и после подскачат с тях като неандерталци около недоубита плячка. И всичко това, защото никой не ги научи на вяра. Защото не им казахме, че и вярата се учи, че и вярата е форма на знание.
Някога Бейкън беше възкликнал, че знанието е сила. Ако е така, ние омаломощихме обществото си до летално състояние. Знанието престана да е и средство, и цел, и ентусиазъм, и порив. В началото се скри под книгите на безкнижниците, а после съвсем си отиде. Някои казват, че тръгнало с цървулите си към дивия Запад, други – че продавало чорапогащници на пазара. Осиротя откъм знание земята ни, оголя, а пък младите все ги тегли към тезгях. Довчерашните чавдарчета и септемврийчета днес щедро спонсорират сръбския фолк, уреждат грандиозни шествия на полуголи красавици и градински увеселения, залагат щури пари около рулетката, но за знание – нито лев. Училищата заприличаха на килийните, научните институти зеят празни, хиляди н.с. се преквалифицираха на общи работници. И всичко това защото не разбрахме, че знанието е форма на вяра – вяра в могъществото и безсмъртието на Разума.
Нека тогава повярваме на Пиер Тейар дьо Шарден, когато твърди: „Религия и наука са две неразривно свързани страни или фази на един и същи пълен акт на познание; единствено той би могъл да обхване миналото и бъдещето на еволюцията, за да ги разгледа, измери и завърши. Взаимното усилване на тези две все още антагонистични сили, сливането на разума и мистиката на човешкия дух по самата си природа е предназначено да намери висшата степен на своята проницателност заедно с максимума на своята жизнена сила“.
Разбира се, може да вярваш и само в границите на знанието си, и да знаеш само докъдето стига вярата ти. Обаче това не е достатъчно. Вярата не е само палене на свещичка в храма, а дълбоко убеждение в рационалното устройство на света и в непреходността на моралните ценности. Но не е ли точно това и знанието? Нима някъде си противоречат, нима някъде са в разнобой и несъгласие? Вярата се постига с душата, знанието – с разума, ала можеш ли да вярваш неразумно, или да знаеш бездушно?
Един тарикатски афоризъм гласи: „Ако единият ти крак е по-дълъг, няма начин другият да не е по-къс“. За нас е вярно, както и да го погледнем. Ние сме лоши християни и лоши православни, защото твърде малко знаем за вярата си и защото вярата ни не минава през разума. И обратнотo – ние сме лоши изследователи на света, защото твърде малко вярваме в мъдростта и красотата на Света, защото знанието не минава през душите ни. В края на краищата се получава това, което сме – объркани хора, тръгнали в непозната посока да правят неизвестно какво.
Някои сигурно ще ме укорят в черногледство. Може и да е така. Може да е такава нагласата ми, но искам да видя нещата отвъд днес. Политическите страсти утихват, земята е върната, приватизацията почти завършва, тоталитарните паметници почти са свалени. А после? Ние ще
продължим да живеем и след това. Което е по-важното – ще живеят децата ни. И те ли ще бъдат объркани, и те ли няма да уравновесят везните в себе си? Ще ги оставим ли в невежество и бездуховност?
Какво виждат те днес и как възприемат видяното – питаме ли се? Даваме ли им света точно такъв, какъвто бихме искали да бъде за тях? Отговорът е очевиден. Тогава няма какво да се чудим, че се отвърнаха и от Бога, и от Науката. Не успяваме да им покажем очарованието нито на едното, нито на другото, още по-малко на изумителното им единение. Лоши учители сме, затова отиват в лоното на други религии, далеч от европейския идеал за хармония, отвореност към света и щастие за всички. Не ние сме измислили този идеал, но ние сме призвани да го защитим от агресии. А как?
Комай спасението е само едно – да им дадем вяра колкото трябва и знания колкото може. Само тогава човекът усеща сладостта от съществуването си, само тогава е в мир със себе си, само тогава кратката му поява във Вселената придобива някакъв смисъл. Ако го няма озарението, че Светът ни е направил с единствената цел да се самоусъвършенства чрез нас, ние се низвергваме до нивото на една топлинна машина с лош кпд.
А как може да се постигне всичко това? Е, и аз се питам как. Трудно е, защото човекът се учи чрез проби и грешки. Сиреч трябва да се пробва, дори с риск да се сгреши. И както казваше един мой учител в детските години в началото на всеки урок: „И тъй, деца, нека първом отворим книгите“.
Да, нека първом отворим книгите.
Този текст е част от Месеца на Агоп Мелконян.
Греховно и неприкосновено, от Агоп Мелконян
„Христо Г. Данов“, 1983
(художник на корицата: Дечко Тодоров)